خواستگاری

چگونه یک مراسم خواستگاری عالی و آبرومند داشته باشیم؟

چگونه یک مراسم خواستگاری عالی  و آبرومند داشته باشیم؟

خواستگاری به سبک ایرانی

در این مقاله قصد داریم   نکاتی را برای برگزاری یک مراسم خواستگاری عالی و آبرومتد  به شما توصیه کنیم. مراسم خواستگاری جزو اولین قدم های شروع یک زندگی مشترک می باشد.در این مراسم قول و قرار ها و صحبت های نهایی زده می شود تا تصمیمی برای دو جوان گرفته شود.آداب و رسوم خواستگاری در هرکشور و فرهنگی متفاوت می باشد و از نظر دیگران حتی ممکن است عجیب و غیر عادی به نظر برسد.

در ایران نیز قوم های مختلف به شیوه ای منحصر به فرد نسبت به دیگران مراسم خواستگاری خود را برگزار می کنند و در شهر های مختلف حتی به میزان اندک این مراسم متفاوت خواهد بود . از آنجا که طبق فرهنگ و سنت ایرانیان زن همیشه مظهر ناز و مرد نیز نیاز بوده عرف بر این است که خانواده پسر پیش قدم شوند و به خواستگاری دختر بروند.

معمولا بعد از اینکه داماد راضی به شروع یک زندگی مشترک شد و تصمیم به ازدواج گرفت ،مادر به همراه خواهر داماد یا یکی از خانوم های نزدیک اقوام به عنوان اولین جلسه ی خواستگاری به دیدن عروس خانوم می روند. نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که معمولا در همچین مراسمی دختران جوان ویا عروس جوان خانواده مادر را همراهی نمی کنند چرا که ممکن است نتوانند شرایط را به خوبی تجزیه و تحلیل کنند و  در مراسم خواستگاری مشکل ساز شوند و یا حداقل حضور آنها کمکی به سبک سنگین کردن شرایط نکند.

_ بردن گل یا شیرینی؟

پس از اولین جلسه چنانچه خانواده داماد، عروس خانم را پسندیده باشند و عروس خانم هم رضایت داشته هماهنگی های لازم برای دومین جلسه ی مراسم  خواستگاری انجام می شود تا آقا داماد به همراه خانواده برای کسب آشنایی بیشتر به منزل دختر خانم بروند.

مسلما هیجان و اضطراب این جلسه به دلیل اهمیت و تعیین کننده بودن آن کم نخواهد بود. در این جلسه خواستگاری لازم است که آقا داماد دسته گلی زیبا و همچنین یک جعبه شیرینی برای ادای احترام به عروس خانوم و خانواده وی تهیه نماید. فراموش نکنید که بهتر است در انتخاب گل از گل هایی با رنگ صورتی که نشان دهنده سلیقه، علاقه ، خلاقیت و زندگی می باشند استفاده کرد.

_لباس مناسب خواستگاری

برای مراسم خواستگاری چه لباسی بپوشیم؟

توجه کنید که به عنوان عروس در جلسه اول حتما لباسی مناسب و در خور بپوشید و از پوشیدن لباس هایی بسیار پر زرق و برق که موجب بر هم زدن تمرکز می شود و هم چنین لباس کوتاه و بسیار تنگ که به دور از متانت می باشد بپرهیزید.

برای مراسم خواستگاری خود بهتر است لباسی ساده و در عین حال با وقار و زیبا انتخاب نمایید.به علاوه داشتن لبخند کوچکی برلب درتمام لحظات را فراموش نکنید چرا که تاثیر زیادی در ذهن طرف مقابل ایجاد می کند. هم چنین توصیه ما به شما اگر به عنوان داماد قرار است آماده شوید ،این است که حتما از کت و شلوار استفاده کنید و از تیپ های اسپرت بپرهیزید.

چه زمانی برای خواستگاری مناسب می باشد؟

مراسم خواستگاری معمولا ظهر تا بعد از ظهر برگزار می شود و البته پیشوایان دینی ما توصیه کرده اند که این مراسم در عصر جمعه انجام شود. بهتر است مدت جلسه اول حدود ۴۵ دقیقه الی ۱ ساعت باشد و فضای مجلس عاری از هرگونه محرک باشد.

حضور کودکان در چنین جلسه ای ممنوع است. همچنین توصیه می شود همراهان آقا داماد تعداد محدودی باشند و از خانواده عروس هم صرفا والدین یا جانشین آنها حضور داشته باشند.بهتر است در مراسم خواستگاری  برای پذیرایی از شیرینی تر استفاده نشود و سعی شود از میوه های ساده متناسب با فصل اما با تزیینات شیک استفاده شود. و نوشیدنی ای مناسب فصل انتخاب شود.

در جلسه خواستگاری چه حرف هایی باید گفته شود؟

برای شکستن سکوت اول مراسم خواستگاری می توانید از مسائل اقتصادی و اجتماعی شروع کنید اما مراقب باشید که بحث اصلی به حاشیه کشیده نشود. معمولا بعد از پذیرایی میهمانان توسط عروس خانم هردو خانواده زمانی را در اختیار عروس و داماد میگذارند تا به بصورت جداگانه و خصوصی تحت نظارت خانواده ها با هم صحبت کنند.

این بهترین و مهم ترین فرصتی است که در اختیارشان قرار میگیرد تا یکدیگر را تا حدودی شناخته و ازعلاقه و دیدگاه های یکدیگر با خبر شوند. توصیه ما این است که دختر و پسر قبل از همچین مراسمی معیار های خود را سنجیده و سوالاتی را که قرار است از طرف مقابل خود بپرسند یکبار روی کاغذ نوشته و قبل جلسه خواستگاری مرور کنند.

بعد از این جلسه میزان کشش و علاقه دختر و پسر نسبت به هم تا حدودی مشخص خواهد شد. البته خانواده ها برای آشنایی با فرهنگ و معیار های یکدیگر باید چندباری جلسات مختلفی در کنار هم داشته باشند تا فرصتی را برای عروس خانم و آقا داماد فراهم کنند تا یکدیگر را بیشتر بشناسند که اگر طی این جلسات طرفین همدیگر را بعنوان همسر انتخاب کردند جلسه بله برون را برگزار کنند.

برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین محبوب

بالا