ایده های جذاب

در جلسه خواستگاری چه بپرسیم و صحبت را از کجا شروع کنیم؟

در جلسه خواستگاری چه بپرسیم؟

صحبت های جلسه خواستگاری را باید از کجا شروع کنیم؟

در جلسه خواستگاری معمولا  بعد از اتمام صحبت های اصلی بزرگتر ها نوبت به صحبت خصوصی عروس خانم و آقا داماد می رسد.این گفتگو در حین اینکه خصوصی است تحت نظارت بزرگتر ها انجام می شود.در واقع این بهترین فرصت برای پرسیدن سوالاتی است که در ذهن دو طرف نقش بسته اند.


با استفاده از این فرصت در جلسه خواستگاری می توانید راجع به یک سری کلیات اطلاعاتی به دست آورید.ما در مقاله پیش رو مهم ترین نکات را درمورد صحبت ها و سوالاتی که طی جلسه خواستگاری باید طرح شوند بیان می کنیم.

توجه کنید شما باید قبل از جلسه خواستگاری معیار های خودتان را مشخص کنید و طبق آنها سوالات خود را تنظیم کنید. رو در بایستس را کنار بگذارید اما مراقب باشید باعث رنجش و آزار فرد مقابل نشوید.در جلسه خواستگاری و حین صحبت با فرد مقابل هم به پرسش های او خوب دقت کنید و هم به پاسخ هایی که داده می شود چون انتخاب نهایی شما بر اساس همین پرسش و پاسخ ها خواهد بود.

هدف شما از ازدواج چیست؟

اولین نکته ای که باید به آن توجه کنید خود شما هستید. بله دقیقا خودتان. به شما توصیه می کنیم قبل از جلسه خواستگاری چند ساعتی را با خود خلوت کنید وبه هدف خود فکر کنید، از خود بپرسید که با ازدواج به چه چیزی میخواید برسید؟ چون تا زمانی که خودتان نتوانید پاسخ خود را پیدا کنید مسلما نمی توانید از شخص دیگری این سوال را بپرسید.


بعد از اینکه به هدف خود از ازدواج پی بردید و جواب سوالات تان مشخص شد نوبت به تعیین سوالاتی که حین جلسه خواستگاری باید بپرسید می رسد.حتی در صورت امکان می توانید سوالات خود را بر روی کاغذ بنویسید تا با استرسی که در روز جلسه خواستگاری دارید آنها را فراموش نکنید.

درک جهان بینی فرد مقابل

برای آغاز سوالات خود می توانید از پرسش درباره جهان بینی طرف مقابل و دیدی که نسبت به دنیا دارد شروع کنید .” تفسیر شما از زندگی و مخصوصا زندگی مشترک چیست؟” این سوال می تواند پرسش خوبی برای شروع باشد. دقت کنید که سوالاتی که چه از جانب شما و چه از جانب طرف مقابل پرسیده می شود بیان کننده دل مشغولی ها و ملاک های فرد مقابل می باشد.

مسئولیت پذیری مهم ترین معیار انتخاب همسر

توجه داشته باشید که مسئولیت پذیری و آگاهی از وظایف زناشویی تاثیر بسیاری در کامیابی و موفقیت ازدواج دارد.بنابراین فراموش نکنید که حتما باید با پرسیدن سوالاتی بابت این موضوع خیال خود را راحت کنید.
مثلا برای روشن شدن این موضوع می توانید سوالاتی درباره شغل،سطح تحصیلات،مدت زمان سربازی،اضافه خدمت و … بپرسید.


حتی می توانید درباره وظایف خانه پدری از ایشان سوال بپرسید.

باور ها و اعتقادات مذهبی

باور ها و اعتقادات مذهبی در افراد متفاوت می باشد پس باید در این زمینه نیز اتفاق نظر داشته باشید و درباره آن در جلسه خواستگاری  با هم گفتگو کنید.

مثلا درباره مسئله حجاب ،به جای اینکه بپرسید {نظرتون درباره حجاب چیه؟} می توانید فرد مقابل را در شرایطی قرار بدهید و سوال خود را مطرح کنید و این سوال را بپرسید که {شما حجاب همسر آینده تان را به چه شکلی میبینید؟} مسلما پاسخ بهتری نسبت به سوال اول خواهید شنید.

یکی از نکاتی که به افزایش آگاهی شما از میزان مسئولیت پذیری فرد مقابل کمک می کند پرسش و گفتگو درباره تقسیم وظایف در منزل قبل و بعد از به دنیا آمدن فرزند در جلسه خواستگاری می باشد.

طبیعتا بین فردی که زندگی مستقلی داشته است با فردی با وابستگی بیشترتفاوت وجود دارد.پس در این زمینه نیز باید سوال خود را بپرسید و تکلیف این موضوع را نیز روشن کنید.مثلا برای تعیین سطح وابستگی فرد مقابل از سوالی همچون “بنظر شما هر چند وقت یکبار باید به خانواده های مان سربزنیم؟” کمک بگیرید.

صفات شخصیتی امری مهم در سازگاری طرفین

شاید تصور کنید که صفات شخصیتی شاید امری پیش پا افتاده باشد و یا به اشتباه فکر کنید که ممکن است بعد از ازدواج می توانید صفاتی که در فرد مقابل تان دوست ندارید را تغییر بدهید.این اشتباه بزرگی است چرا که هیچ فردی در سطحی که بتوانید ویژگی های شخصیت او را به کل عوض کنید قابل تغییر نمی باشد.بنابراین باید شناخت کافی از شخصیت یکدیگر داشته باشید.بنابراین باید از ویژگی های شخصیتی وی در جلسه خواستگاری سر در بیاورید.

برای شناخت از ویژگی های شخصیتی یکدیگر لزومی به پرسش مستقیم نمی باشد برای مثال به هیچ وجه نپرسید که { دروغ که نمیگی؟} بلکه بهتر است این سوال را بکار ببرید :بنظرت دروغ مصلحتی چه جاهایی لازمه گفته بشه؟ اصلا به دروغ مصلحتی اعتقاد داری؟

درباره وضعیت سلامتی سوال کنید

درباره شرایط سلامتی طرف مقابل حتما در جلسه خواستگاری سوال کنید. خیلی ها درباره بیماری های که دارند تا زمانی که ازآنها سوال نشود صحبتی نمی کنند ، پس حتما در این باره از طرف مقابل خود سوال کنید.
و در آخر سعی کنید از علایق و اموری که بین شما مشترک است هم در جلسه خواستگاری بیشتر سوال کنید. حواس تان باشد که در ابتدا نظرخود را واضح و صریح اعلام نکنید چرا که ممکن است فرد مقابل برای جلب رضایت شما و گرفتن جواب مثبت به دروغ با شما موافقت نماید.

برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین محبوب

بالا